Ahoj. Poniżej załączamy relację z  II rejsu wokół Spitsbergenu- który aktualnie trwa. Krótkie wiadomości oraz zdjęcia zyskujemy dzięki łączności satelitarnej;-) Liczymy że informacje ochłodzą Wam gorące chwile ostatnich wakacyjnych dni;-) Mapka z pozycją niebawem;-)

30.08.2019 Wschodnia strona Spitsbergenu nie jest dla nas tak łaskawa, jak zachód. Cieśnina Hinlopenstretet wita nas mgłą, mżawką i pakiem lodowym. Właściwie każda wachta przynajmniej przez chwilę musi się przepychać przez lód, długie tyczki do odpychaina kry mamy przygotowane do użycia w każdej chwili. Ale za to jakie to wszystko jest widowiskowe! Góry lodowe mają niesamowite kształty, na krach wylegują się morsy, a foki i wieloryby z zainteresowaniem wystawiają z wody swoje łebki, żeby przyjrzeć się nam – dziwnym stworzeniom w czerwonych kubraczkach. W mesie – rozrywki hazardowo-intelektualne, królują kości i scrabble. Lodowca Ausfona nie mamy szans obejrzeć. Ale może za to znów złowimy porządne dorsze?

Pozdrawiamy z Arktyki – załoga Join Us

27.08.2019 Ale duje! Tzn. na zewnątrz, bo my stoimy bezpiecznie schowani, na kotwicy pod Texas Barem. Jak na prawdziwy bar przystało – do wyboru pełny zestaw napitków, przygotowane do spania koje, czajnik i inne cuda potrzebne do przeżycia w surowej Arktyce. No i prawdziwy bar musi mieć muzykę na żywo! To był więc prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy lodowce (i misie?) usłyszały “Kinga” T.Love na żywo 🙂

Podziwiamy potęgę natury: trochę musieliśmy się porozpychać w krze, żeby tu si e dostać, patrzymy z daleka na lodowiec Monaco, ale też z bliska obserwujemy wycofywanie się lodowców.

Fajnie jest siedzieć w ciepłym jachcie, gdy na zewnątrz ziębi deszcz.

 

Pozdrawiamy – załoga Join Us.

Przed nami już tylko biegun!

W niedzielę 25.08 o godz. 1530 przekroczyliśmy 80st N. Kurs – do granicy lodu! Częściowo na żaglach, później w krze – już tylko na silniku przebijamy się coraz dalej w Ocean Arktyczny, a foki i wieloryby przyglądajć się nam, kiedy z tyczkami stoimy na dziobie i odpychamy krę. Ciekawe czy myślę “o, znowu Join Us…”? 😉

Granicę osiągamy o 2030, na szerokości 80 st 16′ 067” N, 012 st 32′ 186″ E. Wznosimy toast, ale nadal jesteśmy czujni, bo teraz jeszcze trzeba przez tę krę wrócić!

 

Pozdrawiamy z Arktyki, Załoga Join Us

24.08. 2019 Smakujemy Arktykę pełnymi garściami! Rano wycieczka do lodowca w przepięknym Magdalena Fjord. Do soku dokładamy tysiącletni lód. Potem ruszamy w dalszą drogę – by na wyspie Amsterdamoya podejrzeć morsy. W czasie wycieczek – pogoda jak na zamówienie! Robi się coraz chłodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *