Malta to europejski turystyczny raj. Niezliczona ilość hoteli, baz nurkowych i kilka przecudnych plaż.  Z żeglarskiego punktu widzenia akwen wydaje się zbyt mały, by spędzić tu choć tydzień. W praktyce, jeśli dobierzesz odpowiednio “nieduży jacht”  to możesz odwiedzić każdą malutką klimatyczną zatoczkę, gdzieniegdzie zacumujesz do skały;-)

Charakter rejsu:

  • Krótka kabotażowa żegluga.
  • Odwiedzamy wszystkie zatoki i większość portów;-)
  • Idealne miejsce na żeglugę przed sezonem- umiarkowana temperatura  (ok 25stC) i dobre warunki do uprawiania żeglarstwa
  • Urozmaicony charakter odwiedzanych miejsc (od wielkich metropolii do maleńkich zatoczek i cumowania do skały)
  • Tanie loty
  • Doskonałe miejsce na pierwsze prowadzenie;-)

Trasa:

Plan*:

Dzień 0: Zaokrętowanie

Tego dnia nigdzie nie spieszymy się. Zapewne zaokrętowanie przypadnie nam na Valettę lub Birgu. Oba miejsca nadają się do szybkiego zaprowiantowania i ucieczki w miasto.

Dzień 1:  Valetta>Marsascala> Marsaxlokk

Całe 10Mm żeglugi, ciekawe kotwicowisko i port o afrykańskim polocie;-)

Dzień 2 : Marsaxlokk> Blue Cave [15Mm]

Niewiarygodnie długi dystans;-)  Ciekawa zatoczka, w której trzeba wiedzieć jak zakotwiczyć;-) Warto stąd pontonem popłynąć do małego miasteczka, wówczas wyjść można na klify okalające jacht. Noc zwykle serwuje gwieździste niebo i taniec nietoperzy;-)

Dzień 3: Blue Cave> Fomm ir-Rih Bay> Popeye> Mgarr  [25Mm]

Tym razem żeglujemy więcej. Na początek rozległa plaża, później ciekawe domki jakby zbudowane przez elfów a nie ludzi. Wieczorem cumujemy w dużym porcie;-) Na zachód słońca szybko uciekamy do Rabatu;-)

Dzień 4: Mgarr> Comino> Ix-Xini [5Mm]

Wpierw Błękitna Laguna. Warto tu stanąć wcześnie- zanim tłumy plażowiczów zaleją to piękne miejsce. Na wieczór planujemy przepłynąć do Ix-Xini– tu znajduje się jeden bar (zamknięty po sezonie), oraz miejsce przy skale do którego da się zacumować. Nocą możemy spodziewać się towarzystwa nurków- delektować się będziemy ciszą;-)

Dzień5: Ix-Xini> Xlendi Bay> Dwejra Bay [10Mm]

Na początek 5Mm żeglugi. w Xlendi Bay dużym jachtem nie bardzo się zmieścimy. Piękna zatoka serwuje kilka kompleksów hotelowych i doskonałe śniadania;-) Dalej żeglujemy do Dwejra Bay, czas zobaczyć Lazurowe Okno.

Dzień 6: Dwejra Bay> Marsalforn [8Mm]

Opłyniemy Lazurowe Okno, wieczorem staniemy w Marsalforn. To kolejne miejsce gdzie dużym jachtem niekoniecznie się będziemy czuli komfortowo. Stajemy między łodziami rybackimi- na kotwicy i do boi;-) Do restauracji mamy rzut kapokiem- możemy wybrać jedną z tych usytuowanych tuż przy nabrzeżu.

Dzień 7: Marsalforn> Ramla Bay> San Pawl Bay [15Mm]

Szybka żegluga na czerwoną plażę, dalej do San Pawl Bay. Jeśli czujecie niedosyt dużego miasta jeszcze tego wieczoru przepłyniemy do Valetty.

Dzień 8: San Pawl Bay> Spinola Bay> Valetta [15Mm]

Szybka poranna żegluga do Valetty, wyokrętowanie.

*Grafik jest tylko jedną z możliwości realizacji planu rejsu. Rzeczywista trasa zależy od warunków pogodowych panujących na akwenie w danym momencie. Ilość czasu spędzonego na morzu zależy od chęci do żeglugi całej załogi, nad bezpieczeństwem czuwa kapitan- dlatego do niego należy ostateczna decyzja wyboru trasy.