Siedem dni żeglugi po Czarnogórze.

Pierwsze odczucie jest takie, że nie będzie co tu robić. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej- na wszystkie atrakcje na pewno nie starczy nam czasu-  W praktyce 10 dni to minimum;-) zobaczcie sami.

Niewielkie odległości do pokonania sprzyjają temu by każdego dnia odwiedzić dwa ciekawe miejsca- w ten sposób mamy mnóstwo czasu na kąpieliska oraz na wieczorne postoje w portach.

Trasa

Tivat- Błękitna Grota- Wieka Plaża- Ulcinj- Dubrava- Bar- (Stari Bar)- Sutomore/ Pecin- Sveti Stefan- Sveti Nikola- Budva- Bigova- Herceg Novi

Poniżej przykładowy grafik- oczywiście można- w zależności od warunków meteo i towarzyskich dowolnie zmodyfikować trasę:

PLAN:

Dzień 1,Kotor/ Tivat Zaokrętowanie (sobota)
Rano przed zaokrętowaniem zwiedzamy Kotor.  Papierologia. Tego dnia wątpliwe byśmy byli w stanie wypłynąć;-) Zwiedzamy Tivat.

Dzień 2: Tivat<10Mm> Manula<10Mm> Bigova
Jeśli wypłyniemy odpowiednio szybko wpierw staniemy w Manula. Przed wieczorem chcemy dotrzeć  do Bigova. Miejsce oferuje dwie możliwości postoju. Na restauracyjnych bojkach- wówczas wodna taksówka na zaaranżowaną godzinę przypłynie po nas i zabierze nas na wykwintną kolację (cena jej wcale nie przeraża). Możemy również dotrzeć stanąć na kotwicy i własnym pontonem dotrzeć do drugiej- nie gorszej restauracji;-)

Dzień 3: Bigova <40Mm> Wieka Plaża<5Mm> Ulcinj
Jeśli warunki pozwolą zakotwiczymy na Welika Plaza, po południu spłyniemy do Ulcinj.

Dzień 4, Ulcinj<10Mm> Dubrava<10Mm> Bar
Dubrava to ciekawe miejsce, warto zobaczyć. Wieczorem chcemy stanąć w Barze– dobrze jest się zorientować jak następnego dnia dotrzeć do Starego Baru.

Dzień 5, Bar- (Stari Bar)<5Mm> Sutomore/ Pecin<8Mm> Sveti Stefan
Rano wybieramy się do Starego Baru. Po wypłynięciu czekają nas dwie ciekawe zatoki- do wyboru: baardzo turystyczne Sutomore- i bardzo wyludniony Pecin. Wieczorem staniemy na kotwicy pod Wyspą Świętego Stefana.

Dzień 6, Sveti Stefan- Sveti Nikola- Budva (ok 10Mm)
Sveti Nikola  jest zachwycającym miejscem. Od strony lądu wygląda jak zupełnie nieprzyjazna wysepka. Cała jej różnorodność ukazuje si od strony wody. Klify, piaszczyste plaże i kotwicowiska;-) Wieczorem staniemy w porcie Budva.

Dzień 7, Budva<7Mm> Błekitna Grota<8Mm> Herceg Novi
Dzisiejsze kotwicowisko przypadnie nam pod błękitną grotą– wieczorem będziemy w głośnym Herceg Novi.

Dzień 8: Herceg Novi/ Tvat
Jeśli będzie potrzeba nad ranem przepłyniemy do Tivat. Jeszcze przed południem czeka nas wyokrętowanie;-)