CZARNOGÓRA- PAPIEROLOGIA:

Jeśli zamierzasz wpłynąć jachtem do Czarnogóry musisz wpierw pojawić się w jednym z tzw. portów wejścia- do nich należą Herceg Novi, Tivat i Budva.  Budva jest najbardziej urzędowa, Herceg to meijsce gdzie rządzi jedna osoba- jeśli jej przypadniesz do gustu- masz fart;-) Tivat jest najdroższym portem- obsługa jest tu bardzo profesjonalna, nie raz zdarzało się nam, że wszystkie instytucje same z uśmiechem na ustach fatygowały się na jacht.
Wpłynąłeś- i co dalej? Należy kupić ichniejszą winietę. W tym celu z listą załogi pobraną z Kapitanatu, dokumentami jachtu (ubezpieczenie!!) i paszportami/ dowodami należy zgłosić się do Policji a następnie do Służby Celnej po stosowne stemple. Z podbitym drukiem wracamy do Kapitanatu gdzie przystawiają kolejne stemple i dają nam naklejkę na jacht. Cena 60 EUR  za jacht do 12. Uwaga! Za jacht pow. 12 m oficjalna cena to już 120 EUR!!
Przy wyjściu do innego kraju konieczny check-out (lista z check-inu ze stemplami i paszporty/ dowody) w kolejności: Kapitanat, Policja, Celnik.
Jeśli zamierzasz żeglować wyłącznie po Czarnogórze a jacht już się tutaj znajduje- do listy załogi należy dopisać odpowiednie osoby- to wszystko. W tym celu wystarczy udać się do Kapitanatu.