Bałtyk Zimą!

Szczecin- Skagen

Sund i Kattegat

Zima nam niestraszna 😉

Zapraszamy na tygodniowy rejs rozpoczynający naszą coroczną wędrówkę na daleką północ. Ze Szczecina przez zimowy Bałtyk pożeglujemy na czubek Danii do Skagen.

Po drodze, pod szwedzkim brzegiem przepłyniemy przez słynne rondo dla statków, w cieśninie Sund czeka nas Kopenhaga, a u wrót Kattegatu malowniczy zamek Hamleta. Jeśli zimowy Kattegat będzie przyjazny, może uda się odwiedzić którąś z jego wysp, albo wpaść na chwilę do malowniczego Varberg! 

Śnieg na pokładzie, sople na relingach nie są problemem mamy odpowiednio przygotowany jacht–  po wachcie możesz wygrzać się w ciepłej koi.

Żagle 60%

Porty 40%

Prawdziwy zimowy,  milebuilder + bałtyckie niedźwiedzie mięso! 

Mimo że akwen dobrze znany to kryje kilka perełek które warto odwiedzić. 

933 PLN/os

W cenie:

  • Miejsce w koji (kabiny 2-osobowe)
  • Opiekę skippera,
  • Opinię z rejsu
  • Opieka nawigatora/ pomocnika przy wodowaniu

Termin:

  • 15.01-01.02.2024 (s/y Join Us)

Koszty dodatkowe (do rozliczenia po rejsie):

  • Wyżywienie : ok 50 pln/os/dzień
  • porty paliwo, sprzątanie końcowe,  ok 75 PLN/os/dzień
Dodatkowe opłaty:
  • Bus ze Skagen (240pln/os)
  • Lot z/do Kopenhagi od 65pln!
  • ubezpieczenie żeglarskie 

Zniżki:

  • 16,7%: recydywiści JoinUs (powtórni klienci)
  • 3,5%: dla par , 5% 3os, 7,5% 4 os, 10% 5os i więcej, 

Dodatkowa niżka:

  • Last minute (na tydzień przed zaokrętowaniem- druga osoba -50%)

Rezerwacja:

  • Zarezerwuj przez  info@joinus.pl
  • poczekaj na umowę
  • po zaakceptowaniu umowy zapłać za rejs

Kontakt:

  • 501-314144 (Marcin)
  • 660-211-765 (Biuro)

Grafik

Dzień 1
Zaokrętowanie
Szczecin- Świnoujście
North East Marina i centrum Szczecina w tle

Spotykamy się w centrnum Szczecina! Szybko żeglujemy do Świnoujścia

Dni 2-3
Żagle ~24h żeglugi
Bałtyk

Szybki przelot do Kopenhagi, lub Malmo- z reguły 24h żeglugi non stop wystarczy- kwestia pogody;-) Mimo, ze to Bałtyk, płyniemy przez bardzo ciekawy i trudny nawigacyjnie akwen. Duży ruch statków i farmy wiatraków sprawią, że nawigatorzy nie będą się nudzić. Żeglugę możemy sobie utrudnić skrótem przez Falsterbo.

V1: Dzień 3-4
ok 100Mm
Sund

Każdy zna Malmo, Kopenhagę i Helsingor- a tu kilka prawdziwych  perełek jak Backviken na wyspie Ven- warto wybrać choć jeden port! Który? Pewnie zdecyduje Neptun!

Dzień 5-8
ok 100Mm
Kattegat

Piękny Varberg, szkierowe wybrzeże szwedzkie czy  wreszcie wyspy Anholt czy Laeso  czynią ten fragment żeglugi bardzo interesującym. Moglibyśmy spędzić tu cały tydzień. 

– –  T R A S A  – –

Mapka zawiera  tylko jedną z możliwości realizacji planu rejsu. Rzeczywista trasa zależy od warunków pogodowych panujących na akwenie w danym momencie. Ilość czasu spędzonego na morzu zależy od chęci do żeglugi całej załogi, nad bezpieczeństwem czuwa kapitan - dlatego do niego należy ostateczna decyzja wyboru trasy. 


 – –  C O  C I Ę  C Z E K A – –

 

Bałtycka żegluga

Zdarzyło nam się wypływać 50h w 3 doby i dopłynąć do Skagen z 30 minutowym postojem w Helsingorze.

                   Szczecin- Trzebież – Świnoujście 

Płyniemy wzdłuż toru wodnego na Zalewie Szczecińskim,  kanałem  Piastowskim do Świnoujścia.

 

Wymagające przeloty

Płyniemy przez bardzo ciekawy i trudny nawigacyjnie akwen. Duży ruch statków i farmy wiatraków sprawią, że nawigatorzy nie będą się nudzić.

                           

 Porty duńskie czy szwedzkie?

Pozwoli pożeglujemy do Kopenhagi, zobaczyć możemy kolorowy port Nyhavn, słynną syrenkę (według legendy – siostrę tej warszawskiej) oraz bardzo ciekawe Wolne Miasto Christiania z własnym prawem i walutą.

A może jednak warto wybrać Szwecję i zacumować w  Malmo, która w cudowny sposób łączy nowoczesną architekturę z tradycyjnymi budynkami?

 Wyspy Sundu i Kattegatu

Mistyczna VEN ma arcyciekawą historię- wyspa przechodziła z rąk duńskich do szwedzkich, a uważana była za miejsce pełne magii, jej właścicielem  był Tycho Brahe– ekscentryczny astronom/ alchemik- który stracił nos w pijackim pojedynku – używający później protez owej części ciała wykonanych z różnorakich metali;-) Dziś na wyspie nie ma transportu samochodowego więc niejako czas się tu zatrzymał. 

ANHOLT – to pustynno- wydmowa- niemal pustynna wyspa ostatnimi czasy ciesząca się własnym wydaniem Ginu! Podejście do portu jest trudne o ile nie posiadasz aktualnych map- my posiadamy;-)

Læsø– Największa z wysp- mówi się że tutejszy ląd najlepiej eksplorować na grzbiecie wierzchowca- by mknąć pomiędzy klifamim, wydmami i łąkami by zobaczyć domy zbudowane z wodorostów- czy jest to możliwe zimą? Chcecie się przekonać?

 

Mosty, ronda i przeszkody

Jeśli myślisz  że znasz akwen bo zdarzyło Ci się żeglować tutaj kilka lat temu to jesteś w błędzie. Nowe farmy wiatraków,  nowe podejście dla jachtów do Kopenhagi, nowe oświetlenie mostów- wszystko to powoduje że jest ciekawie.
 

 

Natura

Chociaż do Arktyki jeszcze stąd kawałek, na plaży w Skagen mamy szansę spotkać wylegujące się foki.W Norwegii czekają na nas krótkie trekkingi po okolicznych pagórkach!

Nasz jacht- s/y JoinUs

Najbardziej arktyczny z Bruce Roberts NY 46

Wyizolowany termicznie, potrójny system ogrzewania. Odsalarka, generator, od sezonu 2024 SUPERDINGHY onboard!

Jak było na poprzednich rejsach?:

Zdjęcia z naszych rejsów

2023.12_Bałtycki rejs sylwestrowy